Když chceš být fotografem nestačí jen zkoušet, musíš se i učit.

J&T Svatba 204V dnešní době fotí obstojně mnoho lidí, kdekdo se snaží fotit a prakticky každý má čím. Není problém pořídit kvalitní snímky mobilem a dokonce se tím můžete živit. Možnosti jsou obrovské a konkurence ještě větší, možná právě proto je u mě na prvním místě natáčení a až na druhém fotografování. Kvalitu firmy soudím pode zisku, zní to sice povrchně, ale u většiny produktů funguje jednotlivý systém. Čím je produkt lepší a má lepší jméno, o to více je žádaný a o to více vydělá. Samozřejmě myslím ty případy, kdy je kvalita opravdu vidět. Pokud fotíte pro zábavu z vlastního přesvědčení, tak se rozhodně nenechte nikým odradit a užívejte si to, ale pokud za focení něco dostáváte, byť by to mělo být třeba jen za cestu a stravu, tak to nikdy neberte na lehkou váhu a průběžně se zdokonalujte.

Tuto sobotu jsme natáčeli jednu menší svatbu. Klasická svatba. Příprava a výjezd svatební kolony, obřad na malebnému zámečku, oběd a zábava v jednom vesnickém sále. Pro novomanžele to byl ten jejich den a patřil jen jim. S fotografkou jsme se setkali až na zámečku. Podle zpráv od oddávající se mělo jednat o fotografku, která zde má za sebou nejednu svatbu. Bohužel na kvalitě práce to nebylo  příliš znát. Pěkný Nikon, kvalitní objektiv a dobrý blesk nejsou při focení všechno a na svatbě obzvlášť. To že se motá kameramanům, to je poměrně častý problém a bývá obvykle oboustranný, takže se to dá pochopit. Ale nemusíte být příliš zkušení, abyste pochopili, že někdo fotí ze špatného místa a úhlu. Kompozice je jedna z nejdůležitějších věcí při focení. Je to věc, která velkou měrou rozhoduje o výsledku a při úpravě se už nedá zachránit. Jenže pokud fotíte svatbu nebo lidi obecně, tak spadá do kompozice ještě jedna starost a tou ke komunikace s lidmi.

A&H 455Focení svatby je uchovávání vzpomínek a emocí a hlavní věc, kde se fotograf má předvést je focení po obřadu, obvykle třeba v zámeckých zahradách. V tuto chvíli poznáte pravého fotografa. Pokud vám řekne a teď tahle skupinka a tahle skupinka a usmívejte se a tím to prakticky končí, tak jste si nevybrali dobře.

Při focení novomanželů a ostatních není důležité jen zvolit vhodnou lokací a mít dobré světlo. Fotíte lidi, takže není nic horšího než fotit strojené sochy. V tomto případě je důležité jak si fotograf lidi připraví a co originálního vymyslí. Pokud při hromadné fotografii řekne všichni si stoupněte zde, na schody a usmějte se, je to poněkud málo. Vaše fotografie by měli mít vtip, ne jen obrazovou kvalitu. Inovujte, zkoušejte, inspirujte se a hlavně se učte. Rozhodně nikdy neupadejte do stereotypu.

Rozhodně by někdo mohl namítat, proč zrovna já zde vyprávím co má fotograf dělat, když mou doménou je Video. Pokud tipujete, že nejsem žádný profi fotograf, tipujete správně. Ale nejsem jen další hnidopich, co nadává na práci ostatních. Naopak, snažím se své teoretické i praktické zkušenosti předat dál. Většinu teoretických mám taky tak trochu z praxe a to právě ze spolupráce s mnohem zkušenějšími kolegy. Čerpat informace a rady se vyplatí ze všech směrů, je už pak jen na vás co si z toho vezmete. Může se vám zdát, že vše co tu popisuji, jsou samozřejmé věci, jenže často je dobré si i ty jednoznačné pokyny připomenout a zamyslet se nad tím co vlastně děláme. Lidé často mají tendenci upadat do stereotypu, tak proč si to čas od času nepřipomenout?

Pokud se chcete věnovat focení na jakékoliv úrovni, tak se držte kréda, hlavně ať tě to baví. Nenechte se nikým a ničím odradit. Učte se, zkoušejte, ale hlavně se bavte. Pokud máte nějaké další jakékoliv rady a poznatky o focení, nebojte se podělit do komentářů. Navíc bych chtěl poděkovat Michaele Plešingerové za poskytnutí ilustračních fotografií, je to mnou jedna z mála uznávaných fotografek a právě mnoho zkušeností jsem pochytil právě od ní.

Foto: Michaela Plešingerová