Anthropoid [Film Blog]

Jsou různé druhy filmů, ale tento bych nejlépe nazval jako jiný. Povětšinou filmy, které vychází ze skutečných událostí rovnou odsuzji, protože bývají až příliš předvídatelné. V tomto případně dějová linie už nemůže být ani jasnější. Z hodin dějepisu si příběh tohoto filmu pamatujeme všichni. Rozhodně zde nenajde žádný humor, žádné velkolepé akční scény,nic co by vás v běžném filmu upoutalo a i přes to všechno říkám, že se jedná o dobrý film. Otázkou zní, jak je to možné. Nikdy jsem nebyl fanda dokumentů, ale tohle je způsob jak připomenout historii opravdu každému a rozhodně ve vás vyvolá nějaké emoce. Myslím si že po tomto filmu budete odcházet s pochmurnou náladou a nebudete litovat návštěvy kina. Tohle sice běžně nejde dohromady, ale živý způsob připomenutí 2. světové války vás nenechá chladnými.

Jedna věc pro českého diváka úsměvná je. Film se odehrává v Československu, kromě pár zahraničních hvězd má kompletně české obsazení, nápisy a vše je ve filmu české, jenže film český není, tudíž ani původní znění. Dokonce i pro zahraniční diváky, angličtina s českým příízvukem, může být poněkud matoucí. Chvíle kdy je na scéně německy mluvící postava a u ní překladatel a vše překládá do angličtiny, tak v našich končinách vypadá poněkud komicky. Celkový dojem nezlepší ani česká jména. Ale samozřejmě, jedná se o zahraniční film a jiná možnost jak film natočit není. Ovšem tento film si svou cílovku najde především v bývalém Československu.

Osobně film doporučuji vidět, pokud vyjde v českém znění, tak výjmečně bude lepší si počkat na dabing. Přeci jen 5 dabérů snad ještě v Čechách máme a ostatní se mohou nadabovat sami. Nehledejte zde typický válečný film, nehledejte zde žádný akční film či thriller a už vvůbec ne dokument. Naopak očekávejte skvěle namíchané prolnutí toho všeho. Film je opravdu skvěle obsazen, jen pokud máte nakoukaného kapitána Ameriku, pobaví vás, že jeden z hlavních představitelů Hydry zde hraje českého vlastence. Na závěr dodávám, povinně vidět a pevně věřím že se časem tento film dostane i do škol.

Hodnocení 7 z 10.

Foto: http://www.slantmagazine.com/assets/film/26379/anthropoid.jpg